FESTIVALUL INTERNAȚIONAL AL MUZICII DE CAMERĂ ”MARILE SERATE MUZICALE”, ediția a VI-a

30 SEPTEMBRIE-2 OCTOMBRIE, ORA 19:00

Toamna are la Brașov propriul sunet: Marile Serate Muzicale!
Este al șaselea an în care brașovenii au ocazia să asculte artiști de renume din țară și străinătate la concerte de muzică de cameră. Vor concerta formatii de solo, duo, trio, cvartet, cvintet, sextet si octet, lucrari scrise de compozitori preclasici, clasici, moderni si contemporani: MOZART, HAYDN, VERDI, SCHUMANN, GLINKA, CHOPIN, LISZT, ENESCU.
FELICIA FILIP, LUIGI FRACASSO (Italia), FLORIAN MURTAZA (Franţa), JOHANNES KROPFITSCH (Austria), ISTVÁN KOSZTÁNDI si PÉTER BÁRSONY (Ungaria), ĐỖ HƯƠNG TRÀ MY (Vietnam), KOICHIRO KANNO (Japonia), ANTON NICULESCU, ZÁGONI  ELŐD, MARIUS MIHĂILĂ,  și TIBERIUS CVARTET vor încânta publicul în cele trei seri de festival.

Cunoscuta soprana Felicia Filip acompaniată de pianistul Koichiro Kanno (Japonia) va susține un program de lieduri de Enescu, Poulenc si Satie. Va concerta duminică, 2 octombrie. Nu trebuie ratat niciun moment al festivalului întrucât vor fi prezentate lucrari de mare valoare artistica, rar executate în România și mai ales la Brașov.
Moderator: Cristian Mihailescu.
Acest proiect este finantat din bugetul Municipiului Brașov.
Organizatori: Euterpe și Centrul Cultural Reduta, cu sprijinul Consiliului Județean Brașov și al Agenției Metropolitane. Partener oficial EXIM BANK.

Biletele se pot achiziționa de la Centrul Cultural Reduta.
Preț bilet: 25 lei
 

Programul Festivalului:

Vineri, 30 septembrie, ora 19,00

W.A. MOZART – Cvartet în La major KV 464

                                                TIBERIUS CVARTET

J. HAYDN –  Trio în Re major pentru flaut, violoncel și pian Hob.16

                                                LUISA SELLO – flaut (Italia)

                                                ANTON NICULESCU – violoncel

                                                JOHANNES KROPFITSCH – pian (Austria)

G. VERDI – R. Galli - Fantezie pe teme din Traviata pentru flaut solo

LUISA SELLO – flaut (Italia)

C. CHAMINADE – Concertino op 107 pentru flaut și pian

                                                LUISA SELLO – flaut (Italia)

                                                JOHANNES KROPFITSCH – pian (Austria)

PAUZĂ

A. DVOŘÁK – Cvintet cu pian op 81 nr.2

                                                ISTVÁN KOSZTÁNDI – vioara I (Ungaria)

                                                FLORIAN MURTAZA – vioara II (Franţa)

                                                PÉTER BÁRSONY – violă (Ungaria)

                                                ANTON NICULESCU – violoncel

                                                JOHANNES KROPFITSCH – pian (Austria)


Sâmbătă, 1 octombrie, ora 19,00

E. von DOHNÁNYI – Serenada op 10

                                                ISTVÁN KOSZTÁNDI – vioară (Ungaria)

                                                PÉTER BÁRSONY – violă (Ungaria)

                                                ANTON NICULESCU – violoncel

R. SCHUMANN – 3 romanţe op 94

                                                PÉTER BÁRSONY – violă (Ungaria)

                                                JOHANNES KROPFITSCH – pian (Austria)

J. BRAHMS – Scherzo în do minor

J. HUBAY – Preghiera

J. HUBAY – Zephyr

                                                ISTVÁN KOSZTÁNDI – vioară (Ungaria)

                                                JOHANNES KROPFITSCH – pian (Austria)

PAUZĂ

L. BOCCHERINI – Sonata nr.6 în La major

L. BOCCHERINI – Rondo

L. BOCCHERINI – Menuet

                                                ANTON NICULESCU – violoncel

                                                KOICHIRO KANNO  – pian (Japonia)

M. GLINKA – Divertimento Brillante

pe teme din opera „Sonnambula de V. Bellini

                                                ISTVÁN KOSZTÁNDI – vioara I (Ungaria)

                                                FLORIAN MURTAZA – vioara II (Franţa)

                                                ĐỖ HƯƠNG TRÀ MY – violă (Vietnam)

                                                ZÁGONI  ELŐD – violoncel

                                                MARIUS MIHĂILĂ – contrabas

                                                JOHANNES KROPFITSCH – pian (Austria)

 

Duminică, 2 octombrie, ora 19,00

F. CHOPIN – Vals op 69 nr.1

F. CHOPIN – Balada op 47

F. LISZT – Poloneza nr.1 în do minor

                                                LUIGI FRACASSO – pian (Italia)

G. ENESCU – „Aux demoiselles paresseuses d'écrire à leurs amis”

G. ENESCU – „Changeons propos, c'est trop chanté d'amours”

            Din Ciclul "Şapte cântece de Enescu pe versuri de Clément Marot"

F. POULENC – Le chemins de l'amour

E. SATIE – La diva de l'Empire

E. SATIE – Je te veux

                                                FELICIA FILIP – soprană

                                                KOICHIRO KANNO – pian (Japonia)

PAUZĂ

F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY – Octet în Mi bemol major

ISTVÁN KOSZTÁNDI – vioară  (Ungaria)

                                                FLORIAN MURTAZA – vioară  (Franţa)

                                                PÉTER BÁRSONY – violă (Ungaria)

                                                ANTON NICULESCU – violoncel

                                                CVARTETUL TIBERIUS

Moderator: Cristian Mihăilescu

EVENIMENTE

MARTIE

DOMNIȘOARA POIMÂINE ȘI JOACA DE-A TIMPUL
Sâmbătă, 19 martie 2017 orele 10:30 și 12:00


Spectacol de teatru ”PANICĂ LA OPERĂ”
Marți, 21 martie, ora 19:00


FUEGO- Spectacol aniversar ”Lăsați-mi muzica!”
Miercuri, 22 Martie 2017, ora 19:00


FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU PENTRU LICEENI ”AMPRENTE”, ediția a V-a
23-26 Martie 2017

Spectacol de gală ”APROAPE” de John Cariani- Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Joi, 23 martie 2017, ora 19:00


Spectacol “THE SPIRIT OF INDIA”
Vineri, 31 martie 2017, ora 19:00


 

APRILIE

MAGIA COPILĂRIEI- ROBERT TUDOR
Duminică 02 Aprilie 2017,  ora 11:00


Spectacol de teatru ”MILIONUL, NEPOATELE ȘI MILIONARA”
Marţi 04 Aprilie 2017, ora 19:00


TÂRGUL DE FLORII
8-9 Aprilie 2017, orele 11:00-20:00


 

CULTURĂ ȘI TRADIȚII

Festivalul Concurs de Muzică Populară pentru Tineri Interpreţi ,,Flori în Ţara Bârsei”, Ediţia a X-a, 6-7 Mai 2017
Regulamentul festivalului
Fișa de înscriere


 

 

CURSURI

Cursuri "De-a ARHITECTURA"
ÎNSCRIERI!!!!


Contact rapid

Strada Apollonia Hirscher 8
Cod Postal: 500025, Brasov
Mail: centrulcultural_reduta@yahoo.com

Tel: 0268 419 706
Fax: 0268 475 239

Program Casa de bilete:
Luni-Vineri 11:00-13:00 și 15:00-18:00

Newsletter