Spectacolul de teatru documentar în limba germană: „Samuel von Brukenthal și regina nopții” în 26 noiembrie

Asociația ,,Cu timp pentru cultură” în parteneriat cu Centrul Cultural Reduta  prezintă spectacolul de teatru documentar în limba germană: „Samuel von Brukenthal și regina nopții” în 26 noiembrie, de la ora 19.00.

INTRAREA ESTE LIBERĂ !

Piesa de teatru „Samuel von Brukenthal und die Königin der Nacht”, este o piesă de teatru istoric despre personalitatea guvernatorului din Transilvania.

Autenticitatea constă atât în dramaturgie și modul în care Brukenthal este adus în rândul oamenilor, cât și în faptul că piesa este jucată de tineri elevi și este jucată în limba germană.

Brukenthal dintr-o nouă perspectivă, una artistică și altfel.
Samuel von Brukenthal nu se mai află în cărțile de istorie, ci pe scenă: printre oameni.
Și: despre regina nopții… mai sunt multe de povestit…

Text und Regie: Petra A. Binder

Actori: Elevi din Brașov

  • Amalia-Roxana Grosu
  • Anastasia Dediu
  • Ema Achim
  • Irina Bica
  • Matei Călinoiu
  • Sebastian Litean
  • Sophia Neguț
  • Stanca Maria Spiridon

Acompaniament muzical: Elena und Paul Cristian (Violine u. Klavier)

Video u. Design: Flavia Oltean

 

Contact Icon
Spectacolul de teatru documentar în limba germană: „Samuel von Brukenthal și regina nopții” în 26 noiembrie | Centrul Cultural Reduta continuă să fie un spațiu viu al comunității brașovene, unde tradiția se întâlnește cu arta contemporană,               iar publicul de toate vârstele este invitat să descopere experiențe culturale diverse.
Contact rapid
Spectacolul de teatru documentar în limba germană: „Samuel von Brukenthal și regina nopții” în 26 noiembrie | Centrul Cultural Reduta continuă să fie un spațiu viu al comunității brașovene, unde tradiția se întâlnește cu arta contemporană,               iar publicul de toate vârstele este invitat să descopere experiențe culturale diverse. - Înapoi Sus